Rzeźbiarz Piotr Woliński XI Przyjacielem Wierzenicy


piotr wolinskiPrzyjaciel Wierzenicy 2017

i film

W środę 3 maja, zespół redakcyjny „Wierzeniczeń” i Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. Augusta Cieszkowskiego w Wierzonce uhonorowały tytułem Przyjaciel Wierzenicy Piotra Wolińskiego. Laureat jest mieszkańcem Kcyni, od 1968 roku rzeźbiącym w drewnie. To co rzeźbi, zawsze ma związek z tematyką ludową. Nawet figurki typowo religijne, sakralne są upodabniane w swoim wyglądzie, sposobie wykonania, do typowych figurek ludowych. Od 2007 roku wykonuje figurki św. Mikołaja dla kolejnych laureatów wierzenickiego wyróżnienia. Na początku lata 2015 roku podjął się wykonania kompletu 20 płaskorzeźb tajemnic różańcowych. Kapliczki z jego płaskorzeźbami między świątyniami w Wierzenicy i Kicinie stanęły w zeszłym roku we wspólnym projekcie z parafią Kicin, jako wotum dziękczynne za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Później wykonał jeszcze jedną płaskorzeźbę Matki Bożej ze szczygłem do kapliczki na Alei Filozofów. Wystawiał swoje dzieła w wielu krajach świata, ale na Ziemi Wierzenickiej, ma chyba najdłuższą ze swoich wystaw. Najdłuższą bo na przestrzeni prawie 4 kilometrów, stoi już kilka miesięcy i stać będzie …  Za swoje dokonania artystyczne został nagrodzony między innymi Medalem im. Oskara Kolberga, odznaką „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” a do jego wyróżnień dochodzi teraz to otrzymane w Wierzenicy. Kiedy Maciej Dominikowski – redaktor odpowiedzialny „Wierzeniczeń” dzwonił i zamawiał kolejną figurkę św. Mikołaja, wiedzieliśmy, że tym razem laureat będzie ją rzeźbił dla siebie, zrządzeniem losu dzieło jako nagroda wróciło do swojego twórcy. Po laudacji wygłoszonej przez Ewę  J. Buczyńską zaskoczonemu laureatowi figurkę św. Mikołaja i egzemplarze „Wierzeniczeń” wręczyli Stanisław Witecki (pierwszy Przyjaciel Wierzenicy), Maciej Dominikowski oraz ks. Przemysław Kompf. Dziękując zadeklarował chęć pozostawienia figurki w wierzenickim kościele. Ks. Przemek zdecydowanie odmówił i powiedział, że ma zabrać ze sobą a jeśli zechce to wyrzeźbi coś innego dla tej świątyni. Na zakończenie uroczystej mszy odbyła się premiera fantastycznego filmu Jarosława Murka o kościele w Wierzenicy i osobie Augusta Cieszkowskiego. Tradycyjnie po mszy była agapa ubogacona występem, też ostatnimi laty tradycyjnie, Swarzędzkiej Orkiestry Dętej.

Ewa i Włodzimierz Buczyńscy

próbkę filmu można obejrzeć