50 lat pracy twórczej Przyjaciela Wierzenicy p. Piotra Wolińskiego


piotr wolinski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Piotr Woliński twórca rzeźby św. Mikołaja i płaskorzeźb z kapliczek drogi różańcowej obchodzi swój jubileusz.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku zaprasza 30 kwietnia o godz. 16.00 na otwarcie wystawy “Rzeźby w drewnie Piotra Wolińskiego. 50 lat pracy twórczej”. Wystawę będzie można zobaczyć do 15 lipca 2019 r.
Na ekspozycji znajdzie się ponad 50 rzeźb z kolekcji skansenu w Osieku, a także ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Ziemi Szubińskiej i Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni.

http://www.muzeum.pila.pl/o_skansenie.php

Piotr Woliński to jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy pałuckich. Urodził się w 1951 roku w Kcyni, gdzie mieszka i tworzy do dzisiaj. W swoim rodzinnym mieście, w wieku 12 lat, zaczął uczęszczać do świetlicy prowadzonej przez Klarę Prillową, miłośniczkę kultury ludowej o zdolnościach artystycznych i organizacyjnych, twórczynię ludową i badaczkę kultury Pałuk. Pod opieką Klary Prillowej Piotr Woliński poznawał rękodzieło ludowe i pałucki folklor (był członkiem młodzieżowego zespołu pieśni i tańca „Pałuki”).

Swoją przygodę z twórczością artystyczną rozpoczął od lepienia figurek z gliny, szczególnie ptaszków. Jako 14-15 latek, zachęcony przez Klarę Prillową, zaczął tworzyć pierwsze rzeźby z drewna. W 1969 roku praca Piotra Wolińskiego została wyróżniona w konkursie sztuki ludowej Pałuk zorganizowanym przez Szubiński Dom Kultury. Od tamtej pory kcyński rzeźbiarz regularnie uczestniczy w konkursach organizowanych przez muzea i ośrodki kultury. Ma na swoim koncie dziesiątki nagród i wyróżnień. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie, Chojnicach, Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Wałczu, Kazimierzu Dolnym, Sopocie, Płocku, Kcyni, Żninie, Szubinie, Nakle, a także za granicą: m.in. w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, Ukrainie i Francji.

14524622_1145808858841866_70509601112141102_o