Historia kościoła


 

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Wierzenicy jest najstarszym zabytkiem w gminie Swarzędz. Jest on również w grupie 10 najstarszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce, leży na Szlaku Kościołów Drewnianych. Parafia wierzenicka istnieje od XIII w. Obecna świątynia zbudowana została w XVI wieku. Najstarsza część – prezbiterium i nawa – datowana jest na 1589 rok. W XVII w dobudowana została zakrystia, a w XVIII wieku drewniana dzwonnica. W chwili obecnej przyziemie wieżystanowi integralną część nawy kościoła. Cieszące się dużym zainteresowaniem zwiedzających mauzoleum rodziny Cieszkowskich powstało w latach 30-tych XX wieku, według projektu architekta Mariana Andrzejewskiego.

Zabytki usytuowane we wnętrzu kościoła najlepiej zobaczyć na własne oczy. Celem zachęty można wymienić wśród nich: wizerunek św. Mikołaja z przełomu XVII i XVIII wieku oraz przedstawiającą patrona rzeźbę, jak również drewniany, barokowy ołtarz główny po środku którego znajduje się obraz Matki Boskiej Wierzenickiej. Ciekawostką jest umieszczony na obrazie napis fundacyjny o treści: „Na kościół wierzenicki ten obras sprawiono za Bartłomieja z Kłecka Boga by proszono. Kołodziej był, na karczmie mieszkał tu lat kilka przed śmiercią na tę sztukę oddał parę bydłka.”

W drugiej połowie XIX w. opiekunem kościoła hrabia August Cieszkowski (1814-1894), filozof, ekonomista i działacz narodowy, jak również przyjaciel jednego z naszych wieszczów – Zygmunta Krasińskiego. Rozmowy tych dwóch wybitnych Polaków, jak również wielu innych zapraszanych przez hrabię do Wierzenicy, nazywane były „Wierzeniczeniami”. Nazwę tą przyjęło nasze parafialne pismo, na którego łamach ukazują się informacje z aktualnego życia parafii, jak również przybliżające historię kościoła i regionu.